Како да изберете боја за свадба, централни парчиња, украси и цветни аранжмани

Како да изберете боја за свадба, централни парчиња, украси и цветни аранжмани

Решивме речиси сè, но сè уште не знаеме што правилна боја за свадба, централни парчиња, украси….. совршена боја за да го обоиме нашиот посебен голем ден. Можеби изгледа едноставно и банално, но изборот мора да биде обмислен и многу прецизен. Можеме да избереме неколку бои или можеби да одлучиме да користиме само една. Можеби за носители на места, централни парчиња, навлаки за перници, чаршафи, цветни аранжмани, мораме да откриеме која боја или комбинација на бои одговара на нашата свадба.

Мораме да внимаваме да не грешиме кога изберете боја што може да го уништи или засени бракот на кој било начин. Без сомнение, неопходно е да се избегне комбинирање премногу бои: точно е, ние сме заљубени во виножитото, но во овој случај е добро да користиме трио бои што е можно повеќе без да ги надминеме. .


Ако имаме деверици, она што можеме да го направиме е да избереме тон на фустан од асортиманот на трите избрани бои и да го искористиме за букетот на невестата, машната или вратоврската на младоженецот и други ситни детали, сите во иста боја. За подоцна да ги користите трите бои во свадбена декорација, централни парчиња, различни детали.

Можеби ви се допаѓа

Ќе најдете во оваа статија

свадба во една боја

Ако, пак, бојата што ја избравме е само една, проблемот не е проблемот: детали за облеката на невестата, преовладувачката боја на масата и локацијата, централните украси, цветните украси во црквата, сè. ќе ја има истата преовладувачка нијанса.

Важни бои за парот

Општо земено, боите што ги сакаме се поврзани со многу лични ситуации и значења: за да ја одбереме бојата што ќе ја посветиме на еден ваков важен ден, првото нешто што треба да направите е да дефинирате која боја одиграла основна улога во нашите животи.

Можеби првото зајдисонце заедно, патување или одмор во тропска земја, или бојата на црвениот фустан што го носиме на првиот состанок, сините очи кои не импресионираа на нашиот иден сопруг и колку тој се сеќава дека живеел нешто. важни и убави заедно. Сите идеи од кои можеме да ја добиеме бојата што ќе ја избереме за украсување на свадбата

Боја и локација

За да ја дефинираме вистинската боја за нашата свадба, мора да го оцениме и местото што сме го избрале: затоа што во некои случаи, во зависност од преферираното место за прославата и прославите, бојата излегува сама по себе.

Ако се забавуваме во замок без сомнение, златната боја ќе ни биде најпогодна: внимавајте сепак да не претерате, малку детали, но средени за да го постигнете тоа.

Ако локацијата е ресторан или селска куќа, точните бои ќе бидат цвеќињата и природата во различни зелени бои, заедно со црвените и бургундските цвеќиња и бобинки.

Трендови во боја на свадби

Ако ни се допаѓаат модата и трендовите, веројатно за нашата свадба, не можеме да погрешиме, мора да ги консултираме боите на годината на Пантоне, кои диктираат мода и тренд. Можеме да ја дефинираме бојата на нашата свадба преку „бојата на годината на Пантон“ или „палетата на сезоната“, без разлика дали е пролет, лето, есен или зима: ќе биде голем успех.

Монохроматски во различни нијанси

Дали сме страствени само едно колоr? Она што можеме да го направиме е да го користиме во сите негови хроматски и тонски варијации: резултатот ќе биде шармантен и ќе ги остави сите без зборови. Ако сакаме нијанси на розова, би можеле да си играме со нијанси на розова, јоргована и виолетова, дури и комбинирајќи малку контрастни бои за многу, многу посебен, но сепак елегантен ефект.

комплементарни бои

изберете комплементарни бои може да биде моќна алтернатива со големо влијание на бојата.

Всушност, можеме да избереме светли и 100% заситени бои, како портокалова и сина или зелена и црвена, како жолта и виолетова: сепак, за допир на елеганција и деликатес, советот секогаш се забележува. Користете 50% заситени бои за убави контрасти на бои кои се покажуваат.

Свадби во пастелни бои

Овие бои се нежни, меки и секогаш елегантни. Добар избор за декорација на свадба.

Оригинална комбинација на бои на свадба

Ако парот сака да биде оригинален, може да го комбинира во различни комбинации, како виолетова и тиркизна на следната слика. Тоа несомнено ќе биде многу оригинална свадба!

Сезоната во годината е од суштинско значење

Во секој случај, при изборот на бојата мора да ја земеме предвид и сезоната во која се венчаме: всушност, во секоја сезона преовладува бојата. Во есента, контрастите на зеленото и црвено-портокалово се многу пријатни, што се однесува на падот и самракот на лисјата на дрвјата.

Ако се венчаме во јули, исклучително нежна, елегантна и многу пријатна, комбинацијата на тонови на бои во опсег што оди од бела до ледено сина, со примеси на сребрена боја за ефект на снежна кралица.

Избор на цврста боја за свадба

Ако еднобојна свадба е она што ни се допаѓа, само изберете ја бојата. дали го сакаме Жолта лудо и не можеме без сонце? Ова ќе биде доминантна боја на нашата свадба. Енергија, сила и виталност жолта боја.

Ни се допаѓа rouge страст? Ова ќе биде преовладувачката боја!

Ја сакаме бојата Vert за значењето што го подразбира за надежта за долг и среќен брак? Одлично! Нека преовладува зелената боја на свадбата.

Чистотата на Блан нè поттикнува да го избереме? Несомнено, ќе донесе многу гламур!

И така со сите бои што можеме да ни се допадне да ја украсиме нашата свадба. Запомнете дека ова е единствен момент и навистина вреди да се избере бојата што не претставува.

425

Не заборавајте да ја споделите статијата на Facebook и Instagram?

Поврзани Мислења

Оставете коментар