Како да добиете семе од цвет?

by Хана Карла Барлоу

 1. Кога цветовите избледени и речиси се сушат, се појавуваат мали црни семиња
 2. Исечете ги стеблата наутро
 3. Ставете ги да се исушат на крпа во сенка
 4. Ќе бидат потребни неколку енергични мешања за да се распадне семето.

Прво, како одгледувате рози? Закосете ги стеблата, над јазол, за да имате исечоци од 10 до 20 см. Натопете ги стеблата неколку минути во заднина со вода Нанесете хормон за искоренување на делот од стеблото што оди да се сади Во саксија, ставете специјални сечење компост и ставете ги гранчињата во земја

Како да добиете семиња? За да го соберете семето од мешунките, ќе треба да почекате до крајот на сезоната Исечете го стебленцето со ножици, закачете го наопаку за да се исуши Кога мешунката целосно ќе се исуши, соберете ги семките од семките.

Потоа, како сами да направите семиња? На држачот за семки, изберете еден или два добро обликувани и многу зрели домати Исечете ги доматите на половина и исцедете ги преку сад за да падне пулпата и семките во нив. Додадете малку вода (1 лажица кафе) Оставете ги да отстојат 3- 4 дена додека не се формира бел калап

Каде да најдете семиња во природата?

Најпогодни за климата и почвата се оние кои природно растат во близина на вашиот дом, во пустелија, ливади, патишта или на насипи.

Кога да се соберат семе од роза? Семето мора да се собере помеѓу 15 ноември и почетокот на декември и претходно да се обезбеди дека самата сорта носител на семе има нормална ртење Бидејќи ртењето на семето од роза е деликатно, нормалното ртење варира од 10 до 40% (Кралица Елизабета 31%, Сребрен јубилеј 43%, г-ѓа А

Како да се зголеми грмушка од роза од роза? Ставете ги сечињата во дупката Ако насадите сечење роза, турнете ја до крај во земјата додека само цветот не излезе од земјата. над земјата Ќе изгледа како минијатурно растение

Како да одгледувате исечени рози? Исечете го стеблото на вашата роза дијагонално со помош на секачи. Погрижете се да ја задржите должината од 20 до 25 см Направете мала дупка во центарот на компирот и засадете ја вашата роза во неа. Мора добро да се држи и да остане стабилна.

Како да се добие семе од цвет?

Кога цвеќињата избледеа и речиси се исушат, и ќе се појават мали црни семиња. Исечете ги стеблата наутро. Оставете ги да се исушат на крпа во сенка.

Како да добиете семиња? За да го соберете семето од мешунките, ќе треба да почекате до крајот на сезоната Исечете го стебленцето со ножици, закачете го наопаку за да се исуши Кога мешунката целосно ќе се исуши, соберете ги семките од семките.

Зошто да се исуши семето пред да се засади?

ВАЖНО: секогаш претпочитајте да ги собирате вашите семиња на суво време. Ова ќе избегне каков било ризик од гниење, контаминација или не'ртење потоа Кога ги собирате вашите семиња, неопходно е совесно да ги исчистите и да ги оставите добро да се исушат

Како да ги исушите вашите семиња? Чување на семките Оставете ги да се исушат на воздух на суво место во сенка на впивачка хартија како хартиена крпа. од светлина

Каде да се добијат антички семиња?

Семиња од зеленчук стари вратете се во мода во градината

Еве ги најинтересните адреси за најдете вашите семиња онлајн:

 • Семе Дел Паис
 • Ртење
 • Кокопели
 • Фармата на Света Марта
 • Зеленчук градина на Паскал и Рејчел Пут
 • Расадник Карлајнс
 • Семаил
 • Обепинфр

Како да се исуши семето?

Складирање на семињата Оставете ги да се исушат на воздух на суво место во сенка на впивачка хартија како хартиена крпа. од светлина

Како да се произведе семе? За да направите семиња, се што треба да направите е да изберете неколку сурови праз од иста сорта и да не ги берете првата година, а следната година се оставаат да процветаат, па семето и се берат.

Како да добиете рози од неколку бои? Чекори:

 1. Исечете го стеблото на цветот под агол
 2. Подгответе ја водата така што ќе ставите малку во вазната (нема потреба да ставате многу), потоа додадете ги прехранбените бои. Мора да ставите една боја или мешавина од бои по вазна
 3. Ставете го вашиот рози и почекајте неколку часа да се обојат

Како да направите сина роза?

Можете да добиете сина роза на традиционален начин користејќи бои од различни категории: сино мастило, сина боја за храна, метиленско сино Процесот е едноставен, само измешајте ја бојата со цветната вода

Како да направите сечи од рози со компир? Еве еден трик што многу го гледате на Интернет: можете да залепите дел од стеблото од роза во компир (дупчете му дупка со дупчалка или шрафцигер) и да го засадите во земја. Добро наводнете и покријте го со превртена шише за одржување на висока влажност

Дали постојат разнобојни рози?

Дали е ова вистинска сорта на роза? Во реалноста, оваа разнобојна роза комерцијално наречена „Rainbow Rose“ е вештачки обоена роза. Методот на боење е познат повеќе од еден милениум, но неколку компании се обидуваат да ја патентираат техниката!

Не заборавајте да ја споделите статијата со вашите пријатели!

Поврзани Мислења

Оставете коментар